English
سه شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۵, ۰۸:۵۷
 
به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

مزایای تامین مالی شرکت‌های نوپا از بازار سرمایه؛ فرصتی تازه

مزایای تامین مالی شرکت‌های نوپا از بازار سرمایه؛ فرصتی تازه
با وجود اینکه 98 درصد از از شرکت‌های ثبت شده، کوچک یا متوسط هستند ولی سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص داخلی بسیار کوچک است. شاید اصلیترین دلیل این مساله نبود مکانیسم برای هدایت منابع مالی به سمت اینگونه شرکت‌های است. در کنار آن شرکت‌های کوچک و متوسط در اقتصاد ایران به دلیل رشد غیراصولی از مراحل اولیه تشکیل کسب و کار عموما در عملیات به شدت غیرحرفه ای و معمولا به صورت تجربی اداره می شوند. اگر شرکت‌های کوچک و متوسط از بسترهای حرفه ای سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه تشکیل یک شرکت بوجود بیایند و از خدماتی که در دنیا در قالب VCها و PEها به تیم‌های اولیه تشکیل‌دهنده یک کسب و کار داده می‌شود بهره‌مند شوند مطمئنا نقش اصلی و اساسی خود در توسعه اقتصادی کشور را ایفا خواهند کرد. به طور خلاصه به عنوان طرح مساله اصلی‌ترین مشکل شرکت‌های کوچک و متوسط در دست نیافتن به جایگاه درخور توجه در اقتصاد کشور نبود مکانیسم تامین مالی و پیشبرد عملیات غیرحرفه‌ای باید ذکر شود.

با توجه به حاکمیت نظام بانکی در تامین مالی کشور و نبود ابزارهای لازم برای تامین مالی این نوع بنگاه‌ها از طریق سیستم بانکی اکثریت بنگاه‌های کوچک و متوسط همواره با مشکلات مالی خصوصا تامین سرمایه در گردش خود مواجه هستند به طوری که بنا به آمار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اصلیترین عامل تعطیلی 30 هزار بنگاه کوچک اقتصادی تحت پوشش آنها مشکلات مالی بوده است. نظام بانکی در تامین مالی بنگاه‌ها نگاه گذشته‌نگر دارد و همین نگاه باعث شده است در موارد زیادی با توجه به سابقه کم در بنگاه‌های کوچک و متوسط هیچ زمان نتواند آنها اعتبار سنجی کرده و تامین مالی کند. از سوی دیگر با توجه به بدنه عظیم سیستم بانکی، تمایل آن به ادامه روند گذشته انگیزه برای ایجاد تغییرات در رویکرد و مشکلات عدیده آنها هیچ تحرکی برای این حل این مشکل نیز وجود ندارد. شاید همین مساله باعث بوجود آمد ایده تامین مالی این شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه شده است. 

یکی از راه کارهایی که در برخی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه برای حل مشکل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط در پیش گرفته شده، ایجاد بازار مستقلی برای پذیرش آنها بوده و در کنار آن ایجاد بستری برای تامین مالی و ایجاد زیست بوم توسعه شرکت‌ها نوپا (قبل از کوچک و متوسط) نیز موجب تکمیل چرخه رشد می شود. بازار سرمایه با توجه به ساختار منعطف تر و بدنه چابکتر نسبت به سیستم بانکی و از همه چیز مهمتر شناخت بهتر ریسک و توانایی و انگیزه مشارکت همواره در کشور در ایجاد ابزارها چندین گام جلوتر از رقیب خود بوده است. در حال حاضر با بوجود آمد بازار SMEها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه ابزار تامین مالی برای شرکت‌های نوپا و در مرحله بعد شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار سرمایه به‌وجود آمده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به نبود ابزار جایگزین در آینده مراجعه تیم‌های کسب و کار جوان و شرکت‌های کوچک و متوسط برای تامین مالی به این ابزارها افزایش یابد. از طرف دیگر ساختار بازار سهام به گونه است که امکان شناسایی فرصت‌های مبتنی بر خلق ارزش در آن با توجه به ابعاد شرکت‌های لیست با درنظر گرفتن بافت تولیدی و صنعتی بزرگ آنها وجود ندارد و سرمایه‌گذاران اگر با فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذاب روبه‌رو شوند مطمئنا با علاقه و انگیزه بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری خواهند کرد. 

شرکت‌های نوپا، کوچک و متوسط نقش بسیار بالایی در ایجاد اشتغال، خلق ارزش و انتقال تمرکز در ساختار اقتصادی کشورها دارند. گواه آن رشد شرکت‌های کوچک و متوسط بسیاری در اقتصادهای پیشرفته و تبدیل آنها به قطب‌های اقتصادی این کشورها است. بازار سرمایه با بوجود آوردن ابزارهای جدید همانند بسیاری از کشورها این امکان را بوجود می آورد که منابع مالی به سمت آنها حرکت کرده و بسیاری از مشکلات حل شود. وجود فضای موفقیت در بین شرکت‌های نوپا و کوچک و متوسط باعث ایجاد روحیه ایجاد کسب و کار، خلاقیت و نوآوری در بین قشر جوان و تحصیل کرده کشور خواهد شد. کمااینکه در فضای اقتصادی امروز موفقیت استارت‌آپ‌هایی که شاید تعداد آنها زیاد هم نباشد باعث افزایش شدید اشتیاق به ایجاد کسب و کار به جای جستجو برای یافتن کار شده است. در کنار آن تکرار موفقیت‌ها باعث خواهد شد در اینده سرمایه گذاران بیشتری با سطح ریسک پذیری بالاتری منابع مالی خود را در اختیار این بنگاه‌ها قرار دهند.

یکی دیگر از کارکردهای توسعه این ابزارهای تامین مالی، ارائه خدمات جانبی از سوی فعالان حوزه VC و SME ها به شرکت‌های نوپا به خصوص و در مراحل بعد به شرکت‌های کوچک و متوسط است. برخلاف سیستم بانکی VC ها و PEها علاوه بر منابع مالی خدمات دیگر به شرکت‌های نوپا، کوچک و متوسط همانند خدمات مالی، مشاوره حقوقی، مشاوره کسب و کار، مشاوره بازاریابی، ایجاد شبکه، مشاوره مدیریت، تامین نیروی انسانی ماهر و غیره ارائه می‌کنند تا آنها با کیفیت بالاتری بتوانند به کسب و کار خود ادامه دهند. ارائه این خدمات باعث می‌شود تا دومین مشکل اصلی بیان شده در بنگاه‌های کوچک و متوسط تا حدود زیادی حل شود. اداره سنتی اینگونه بنگاه‌ها و تمایل به فرایندهای غیررسمی باعث شده است تا دستیابی به موفقیت در آنها بسیار محدود باشد و یا تمایل به رشد وجود نداشته باشد.

شرکت‌های کوچک معمولا برخواسته از ایده یک یا چند نفر برای ایجاد یک کسب و کار شکل می‌گیرد اما در نظام اقتصادی ایران این فرد یا افراد در ایجاد کسب و کار خود برای پیشبرد هر عملیاتی باید خود عمل کند و به جهت نوع آموزش این فرد یا افراد معمولا در یک زمینه تخصص دارند ولی در تبدیل آن تخصص به درآمد باید همه چیز را با صحیح و خطا بیاموزد. از طرف دیگر بافت فرهنگی حاکم باعث شده است افراد ایجاد کننده کسب و کارها در مواقع زیادی اعتقاد به استفاده از خدمات دیگران برای ایجاد کسب و کاری نداشته باشند. به عنوان سومین دلیل نیز باید در نظر گرفت تمایل افراد فعال اقتصادی برای فعالیت به صورت غیررسمی و عدم تمایل به رشد با توجه به نظام مالیاتی و بیمه ای باعث می شود در مواقع بسیاری به صورت خود خواسته شرکت‌های کوچک و متوسط به سمت ساختارمندی حرکت نکنند.

در مقایسه با این شکل از رشد، زمانی که یک بیزینس در کنار متخصصان VC شکل می گیرد از ابتدا در کنار هسته عملیاتی توجه به ایجاد ساختارهای مناسب در فضای رسمی در سیستم کسب و کار نهادینه می شود و در ادامه مسیر رشد شرکت‌های کوچک و متوسط و صاحبان آنها ارزش بالای خدمات جانبی را ذکر شده را همواره می دانند. باید توجه داشت در شرایط فعلی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط با وجود پتانسیل بالا تمایلی به افزایش حجم عملیات ندارد تا مورد توجه مراجع نظارتی اقتصادی و غیره قرار نگیرند اما در صورتی که شرایطی ایجاد شود تا فعالیت شفاف و رسمی منافع بیشتری برای آنها ایجاد کند به طور قطع تمایل آنها برای توسعه بیشتر خواهد شد.

تامین مالی شرکت‌های نوپا از طریق VCها و شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق SME در ابتدای راه قرار دارد و انتظار تاثیر گذاری قابل ملاحظه در کوتاه مدت انتظار خطایی است اما می توان در بلندمدت انتظار تاثیرگذاری فراوان از سوی آن بر نظام کلی اقتصاد داشت. اما لازمه این موفقیت در وهله اول ایجاد بستری مناسب و کامل به منظور راهیابی بنگاه‌های ذکر شده برای تامین مالی و پس از آن توسعه تخصص در بخش کارشناسی سرمایه گذاری بازار سرمایه است. وجود مشوق‌های انگیزاننده خصوصا برای شرکت‌های کوچک و متوسط موجود که آنها را به این بازار هدایت کند باید به گونه ای باشد که ترس شفاف شدن را از بین ببرد. در پایان باید گفت که اصلیترین عامل موفقیت این ابزارهای جدید در تاثیرگذاری اقتصادی تلاش همه جانبه تمام ارکان آن است، در غیر اینصورت این ساختارها نیز به سرنوشت خوش آیندی ختم نخواهند شد.

    

 

هفته نامه تجارت فردا، شماره 207، 18 دی 1395
۱۹ دی ۱۳۹۵ ۱۶:۴۶
info@parsianlotusib.ir
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌باشد.