English
سه شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۵, ۰۸:۵۵
 
به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

«رویش» با 50 میلیارد تومان شاخ و برگ می‌گیرد

«رویش» با 50 میلیارد تومان شاخ و برگ می‌گیرد
هفته‌نامه بورس در شماره 177 خود که در تاریخ 4 دی‌ماه منتشر شد، به مناسبت پذیره‌نویسی صندوق جسورانه رویش لوتوس، مصاحبه‌ای با  علی تیموری شندی، مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان و مؤسس اولین صندوق جسورانه بازار سرمایه کشور، انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.
 
-سرمایه‌گذاری جسورانه به چه صورت است؟ 
سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) سرمایه لازم را برای رشد و توسعه شرکت‌هایی با درآمد و محصولات و خدمات در حال توسعه فراهم می‌کند که در مرحله اولیه چرخه عمر خود هستند.در اختیار گذاشتن سرمایه برای چنین طرح‌هایی در قبال اخذ درصدی از سهام این شرکت‌ها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، سرمایه‌گذار ریسک‌های کسب‌وکار را نیز تحمل می‌کند. پذیرش چنین سطحی از ریسک برای سرمایه‌گذار مستلزم کسب بازده مورد انتظار بالایی در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. همین مساله موجب می‌شود که صنایعی با ویژگی‌های خاص باشند که سرمایه‌گذاری جسورانه در آنها معنا پیدا می‌کند؛ کسب‌وکارهایی که دارای خلاقیت در به‌کارگیری تکنولوژی و مدل کسب‌وکار مبتکرانه بوده و ماهیتا دارای نرخ رشد بالا هستند. براساس آمارها عمده‌ترین صنایع با ظرفیت سرمایه‌پذیری جسورانه، مربوط به حوزه بیوتکنولوژی، فناوری ارتباطات و اطلاعات و نرم‌افزار است. خلق ارزش را می‌توان کلیدی‌ترین کارکرد سرمایه‌گذاری جسورانه دانست. سرمایه‌گذاری جسورانه با تزریق سرمایه و سایر حمایت‌ها به کسب‌وکارها به‌عنوان تکمیل‌کننده اکوسیستم کارآفرینی و اشتغال‌زایی در اقتصاد کشور ظاهر می‌شود.

-چه تفاوت‌هایی بین تامین مالی از طریق بدهی و سرمایه‌گذاری جسورانه وجود دارد؟
اگرچه سرمایه‌گذاری جسورانه و تامین مالی از طریق بدهی، هر دو روش‌هایی برای تامین منابع مالی کسب‌وکارها محسوب می‌شوند، اما این دو مورد، تفاوت‌های ماهوی قابل توجهی دارند. از جمله اینکه نوع مشارکت تامین مالی بدهی به صورت بدهی (وام) است اما مشارکت در سرمایه‌گذاری جسورانه از طریق سرمایه است. چارچوب ارزش‌گذاری در تامین مالی بدهی از طریق شرکت و اطلاعات گذشته آن انجام می‌شود اما در سرمایه‌گذاری جسورانه با توجه به ظرفیت رشد آن صورت می‌گیرد. استراتژی خروج در تامین مالی از طریق بدهی به صورت بازپرداخت است. این استراتژی در سرمایه‌گذاری جسورانه به صورت عرضه اولیه/ بازخرید/ تملکاستراتژیک است. وثیقه در تامین مالی بدهی به شکل دارایی‌های ثابت است اما سرمایه‌گذاری جسورانه بدون وثیقه است. افق زمانی تامین مالی بدهی، متغیر اما در سرمایه‌گذاری جسورانه بین پنج تا هفت سال است. تامین‌کننده منابع مشارکتی در طرح ندارد اما تامین‌کننده سرمایه‌گذاری جسورانه در کل مدت زمان فعالیت کسب‌وکار مشارکت دارد.

-سرمایه‌گذاری سنتی و جسورانه چه تفاوت‌هایی دارند؟
اگرچه سرمایه‌گذاری سنتی و جسورانه هر دو با تملک بخشی از سهام کسب‌وکارها اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولی نباید این دو روش را یکسان دانست. نقدشوندگی سرمایه‌گذاری سنتی بیشتر از جسورانه است.بازگشت سرمایه در سرمایه‌گذاری جسورانه بیشتر است.بازه زمانی سرمایه‌گذاری جسورانه طولانی‌تر از سرمایه‌گذاری سنتی است. مبنای تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری سنتی نگاه به گذشته و در سرمایه‌گذاری جسورانه نگاه به آینده است. حاکمیت شرکتی در سرمایه‌گذاری سنتی به این صورت است که مدیریت براساس میزان سهام اعمال می‌شود اما در سرمایه‌گذاری جسورانه به شکل نظارت، حمایت و مدیریت توسط شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه است. صنایع هدف در سرمایه‌گذاری سنتی صنایع بالغ با نرخ رشد کم ولی پایدار است ولی در سرمایه‌گذاری جسورانه صنایع نوپا با نرخ رشد بالا است.

-بازده سرمایه‌گذاری جسورانه در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری به چه صورت است؟
شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه به واسطه ماهیت خطرپذیر خود، بازده قابل توجهی را از سرمایه‌گذاری‌های خود انتظار دارد. بنابراین، برای توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نوپا، باید بازده بالاتری نسبت به سایر فرصت‌ها نصیب سرمایه‌گذار کند. به‌عنوان مثال نرخ بازده سالانه سرمایه‌گذاری جسورانه در آمریکا در 20 سال اخیر بالای 30 درصد بوده است.

-فعالیت صندوق‌ سرمایه‌گذاری جسورانه در چه راستا است؟
هدف از تشکیل صندوق‌ سرمایه‌گذاری جسورانه جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و تزریق آن در شرکت‌های در شرف تأسیس، تحقیق و توسعه یا نوپای دارای پتانسیل رشد زیاد و سریع، با هدف کسب بیشترین بازده اقتصادی ممکن در برابر پذیرش ریسک است. رشد اقتصادی، توسعه کارآفرینی، ایجاد اشتغال و توسعه فناوری‌ را می‌توان از جمله مزایای جانبی این صندوق‌ها نام برد. در راستای اهداف یاد شده، صندوق منابع مالی را جمع‌آوری کرده و اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت در زمینه‌هایی از جمله طرح‌های تحقیق و توسعه، پروژه‌های فکری و نوآورانه، اختراعات و علائم تجاری به منظور به بهره‌برداری رساندن و تجاری‌سازی دارایی‌های یاد شده از طریق تملک خرد یا مدیریتی، سرمایه‌گذاری می‌کند.

-صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس در چه حوزه‌ای به سرمایه‌گذاری می‌پردازد؟
تخصیص منابع مالی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری مختلف در صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس به این صورت است که 70 درصد به حوزه سلامت، 20 درصد به فناوری مالی و 10 درصد به وجه نقد اختصاص دارد. این صندوق در حوزه سلامت با رویکرد زیست‌فناوری فعالیت می‌کند و امکان تجاری‌سازی دستاوردهای آن وجود دارد.
ماهیت این صندوق نسبت به سایر صندوق‌های جسورانه کمی متفاوت است و بخش عمده آن در حوزه سلول‌درمانی خواهد بود. با توجه به اینکه حوزه فعالیت این صندوق از یک سال پیش مشخص شده، 80 درصد حوزه‌های سرمایه‌گذاری مشخص است.

-50 میلیارد تومان سرمایه صندوق در چند مرحله جذب خواهد شد؟
پذیره‌نویسی در سه مرحله انجام می‌شود که در مرحله نخست 15 میلیارد تومان، مرحله دوم 20 میلیارد تومان و مرحله سوم 15 میلیارد تومان جذب می‌شود. اگر تقاضا در مرحله اول زیاد باشد، این امکان وجود دارد که مرحله اول و دوم تلفیق شود و در اولین مرحله، 35 میلیارد تومان پذیره‌نویسی شود.

-فرآیند کار صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس به چه شکل است؟
فعالیت‌هایی که در صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس انجام می‌شود، شامل چهار مرحله است: جذب سرمایه، سرمایه‌گذاری، مدیریت و پایش، خروج.

-جذب سرمایه به چه صورت انجام می‌شود؟
صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه‌مند و موسسان صندوق، به جذب سرمایه در مجموع به مبلغ 50 میلیارد تومان منقسم بر 500 هزار واحد 100 هزار تومانیاقدام می‌کند. 30 درصد از کل واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق (معادل 15 میلیارد تومان) توسط موسسان تامین شده و بقیه در موعد پذیره‌نویسی توسط سایر اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط جمع‌آوری می‌شود. 

-سرمایه‎گذاری چگونه صورت می‌گیرد؟
صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس به‌عنوان مدیر صندوق با پایش و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری با پتانسیل رشد بالا و راستی‌آزمایی تیم بنیان‌گذاران و ایده کسب‌وکار، سعی در یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری با بالاترین بازده ممکن برای سرمایه‌گذاران دارد. طراحی دقیق توافقنامه سهامداران، ارزش‌گذاری طرح‌ها، تهیه طرح توجیهی فنی و اقتصادی و تنظیم قراردادها عمده‌ترین اقداماتی است که در این مرحله از فعالیت‌های صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس انجام می‌گیرد. 

-مدیریت و پایش را چطور انجام می‌دهید؟
 در این مرحله، درک درست از حاکمیت شرکتی، مدیریت و اعضای هیات‌مدیره اهمیت بسیار بالایی دارد. سیستم نظارت و پایش صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس با انجام مجموعه اقداماتی از جمله مدیریت پیوسته ریسک کسب‌وکار در مراحل مختلف چرخه عمر، سعی در خلق ارزش و اندازه‌گیری مداوم شاخص‌های موفقیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر دارد. وجود ارزش‌های مشترک میان کارآفرینان و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس در پیشبرد اهداف پیش روی کسب‌وکار تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.  

-روش‌های خروج چیست؟
خروج از سرمایه‌گذاری و شناسایی سود سرمایه‌ای آخرین مرحله از فرآیند صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس است. از جمله روش‌های متداول خروج در سرمایه‌گذاری خطرپذیر، عرضه اولیه عمومی (IPO)، بازخرید توسط بنیان‌گذاران، فروش به سرمایه‌گذار جدید، فروش به غیر با هدف تملک استراتژیک است. صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس با طراحی استراتژی خروج متناسب با هر صنعت و هر کسب‌وکار در زمان عقد توافقنامه سهامداران سعی کرده تا ریسک شناسایی سود را برای سرمایه‌گذاران به حداقل برساند. 

-تقسیم سود به چه صورت است؟
در اینجا باید به نکته‌ای اشاره کنم؛ دید سرمایه‌گذاران این صندوق باید بلندمدت باشد. امکان خروج کوتاه‌مدت وجود ندارد. میزان سود مشخص نیست و حتی ممکن است سودی حاصل نشود؛ در عین حال امکان دارد سود قابل توجهی عاید شود و 100 درصد بازده داشته باشد. شایان ذکر است که در دو سال نخست سود تقسیم نخواهد شد. از سال سوم این اتفاق خواهد افتاد.

-و سخن آخر؟
شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان پروژه‌های دیگری نیز در دست اقدام دارد تا به تنوع ابزارهای بازار سرمایه کمک کند. در این راستا تا پایان سال، هر ماه یک ابزار جدید رونمایی خواهد شد؛ یعنی علاوه‌بر صندوق جسورانه رویش لوتوس، به زودی شاهد رونمایی از صندوق نیکوکاری و صندوق طلا خواهیم بود.

 

هفته‌نامه بورس، شماره 177، 4 دی 1395
۷ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۹
info@parsianlotusib.ir
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌باشد.