English
دوشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۶, ۰۷:۱۲
 
به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

سبدگردانی

سبد چیست؟

 ترکیبی مناسب از اوراق بهادار (درآمد متغیر مانند سهام و اوراق مشتقه هم­چون اختیارات معامله و قراردادهای آتی و با درآمد ثابت مانند انواع سپرده های بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت، اوراق صکوک و اوراق رهنی)، واحدهای سرمایه­ گذاری صندوق­ های مشترک یا صندوق زمین و ساختمان، صندوق های ارزی و صندوق ­های سرمایه­ گذاری در طلا وسایر دارایی­ های مالی که یک سرمایه­ گذار آن­ها را خریداری کرده است. هدف از تشکیل سبد، تقسیم کردن ریسک سرمایه­ گذاری بین انواع دارایی ­های مالی است. بدین ترتیب نوسانات احتمالی نمی­ تواند سبد را کاملا تحت تاثیر قرار دهد و سود یک اوراق می­ تواند ضرر ایر اوراق را پوشش دهد. دلیل اصلی تشکیل سبد را می توان در ضرب المثل معروف خلاصه نمود که می­گوید: " همه تخم­ مرغ­ ها را در یک سبد نگذارید".

سبدگردانی چیست؟

تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار، به ‌نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار است.

 سبدگردان کیست؟

شخص حقوقی دارای مجوز سبدگردانی که براساس قرارداد مشخصی با سرمایه­ گذار، فعالیت سبدگردانی سبد سرمایه­ گذار را انجام می­دهد.

 سبد اختصاصی چیست؟

مجموع دارایی‌های موضوع سبدگردانی (از جمله وجه نقد، اوراق بهادار و مطالبات) است که به مشتری معینی تعلق دارد.

سرمایه­ گذار کیست؟

شخصی است که در قالب قرارداد مشخص، از خدمات سبدگردان استفاده می­کند.

مدیریت سبد سرمایه گذاری در واحد سبدگردان شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان

سبدگردانی 

فرایند تشکیل سبد به شرح زیر است:

جهت تشکیل سبد سرمایه­ گذاری قراردادی بین سرمایه­ گذار و سبدگردان منعقد می­ شود. ارایه‌ی خدمات، توسط سبدگردان به هر مشتری بر اساس انعقاد قرارداد جداگانه انجام خواهد شد. این قرارداد در سه نسخه تهیه و تنظیم می شود. یک نسخه از آن در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار و دو نسخه دیگر در اختیار طرفین قرارداد یعنی سرمایه­ گذار و سبدگردان قرار خواهد گرفت. حداقل سرمایه ­گذاری مشتری برای تشکیل سبد سرمایه گذاری 100 میلیون ریال است. آورده سرمایه­ گذار می ­تواند ترکیبی از اوراق بهادار و آورده نقدی باشد. در صورتی که آورده مشتری، اوراق بهادار باشد فرم آورده غیرنقدی تشکیل سبد سهام باید تشکیل گردد. هر گونه تغییر در مفاد قرارداد یا برداشت سرمایه توسط مشتری یا افزایش سرمایه‌ی مشتری در سبد اختصاصی، با اضافه کردن متمم به قرارداد امکان‌پذیر است.

تشریفات دریافت کد سبدگردانی و انتقال اوراق بهادار مشتری به کد سبدگردانی

آغاز فعالیت هر مشتری در بورس اوراق بهادار، با دریافت کد سبدگردانی است. در صورت نیاز به دریافت کد معاملاتی برای سبد اختصاصی، سبدگردان موظف است ظرف 3 روز کاری پس از انعقاد و اجرایی‌ شدن قرارداد سبدگردانی، فرم تقاضای اختصاص کد سبدگردانی را تکمیل کرده و به همراه یک نسخه از قرارداد، به شرکت سپرده‌گذاری ارایه دهد. درصورتی‌که آورده‌ی مشتری، شامل اوراق بهادار باشد، مشخصات این اوراق بهادار در تقاضای اختصاص کد سبدگردانی قید می‌شود. شرکت سپرده‌گذاری، ظرف سه روز کاری پس از تکمیل مدارک و اطلاعات و به شرط احراز شرایط، کد سبدگردانی را اختصاص می‌دهد.

اطلاع‌رسانی و گزارش­ دهی

سبدگردان موظف است تا در دوره‌های معینی که در قرارداد سبدگردانی ذکر شده است و نباید بیش از 6 ماه باشد، گزارش‌های فعالیت سبدگردانی خود را طبق نظر سازمان تهیه و به هر مشتری و سازمان ارایه دهد.

خاتمه قرارداد سبدگردانی

پس از پایان مهلت قرارداد سبدگردانی و عدم تمدید آن، سبدگردان مجاز نیست تغییری در سبد بدهد و باید کل وجوه سبد را ظرف دو روز کاری به سرمایه­ گذار پرداخت نماید و سایر دارایی­ های سبد را در صورت عدم درخواست فروش توسط سرمایه­ گذار باید دارایی­ ها را به سرمایه­ گذار انتقال دهد.


info@parsianlotusib.ir
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌باشد.