English
دوشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۶, ۰۷:۱۱
 
به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

بازارگردانی

امروزه،بازارگردانی در بازارهای مالی پیشرفته به امر بدیهی مبدل شده است و از همین رو در بورس ­های مهم دنیا به عنوان متعادل کننده  بازارهای بحران­ زده و آشفته یکی از الزامات حیاتی تلقی می­ شود. در بورس اوراق بهادار تهران نیز این موضوع مورد توجه قانون­گذاران و ناظران قرار گرفته و مشوق هایی برای آن تعیین شده است. از جمله خدمات شرکت های تأمین سرمایه، ارایه خدمات بازارگردانی به شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است. در همین راستا شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان نیز در جهت تحقق اهداف بازارگردانی اقدام به ارایه این خدمات به ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار می ­نماید.

بازار 1 

جایگاه قانونی بازارگردان:

انجام خدمات بازارگردانی در بورس اوراق بهادار با توجه به "دستورالعمل فعالیت بازارگردانی در بورس اوراق بهادار تهران" در راستای اجرای ماده 34 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال 1384 مجلس شورای اسلامی انجام می شود.

تعریف:

فعالیت بازارگردانی طبق دستورالعمل فوق با هدف "تنظیم عرضه و تقاضای بازار بر روی ورقه بهادار"، "تحدید دامنه نوسان قیمت" و "افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار"  انجام می‌شود.

تنظیم عرضه و تقاضای بازار:

بازارگردان به عنوان حامی اوراق بهادار ناشر، اقدام به خرید سهام در حدود نوسانی پایین نموده و از ورقه بهادار حمایت می­ نماید. هم چنین در زمانی که فشار تقاضا روی سهم وجود داشته باشد بازارگردان برمبنای قرارداد منعقد شده اقدام به فروش اوراق در حدود نوسانی بالا می­ کند تا بتواند میزان عرضه و تقاضا را کنترل نماید.

 تحدید دامنه نوسان قیمت:

در قرارداد بازارگردانی، بازارگردان تعهد می کند که فعالیت خرید و فروش خود را در دامنه نوسان مشخصی انجام دهد که این موضوع موجب تحدید نوسانات قیمتی خواهد شد.

 افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار:

کمک به افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار از اصلی ­ترین مزایای بازارگردانی است، زیرا بازارگردان همواره با ورود سفارش ­ها در طرف خریدار و فروشنده آمادگی خود را برای انجام معاملات در حدود قیمتی تعیین شده اعلام می ­دارد.

بازار 2 

وظایف و مسئولیت ­ها:

بازارگردان مراحل زیر را برای بازارگردانی انجام می دهد:

·       ابتدا بازارگردان قرارداد تأمین مالی و انجام عملیات بازارگردانی را با متقاضی بازارگردانی (ناشر اوراق بهادار) منعقد می ­نماید.

·    برای انجام فعالیت بازارگردانی، بازارگردان نیاز دارد که تعدادی از سهام ناشر (که با نظر شرکت بورس تعیین می­ شود) به کد بازارگردانی وی انتقال یابد که این موضوع با تأییدیه کتبی سهامدار عمده ناشر توسط شرکت سپرد­ه­ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) صورت می­پذیرد.

·    "بازارگردان" موظف است برای انجام امور "بازارگردانی" هر ورقه بهادار، ایستگاه معاملاتی و هم ­چنین فرد مسئول انجام معاملات به صورت جداگانه‌، طبق مقررات اختصاص دهد. بنابراین بازارگردان جهت انجام فعالیت بازارگردانی، از بین کارگزاران دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی را انتخاب و طبق دستورالعمل اقدام به بازارگردانی می­ نماید.

·    "بازارگردان" فعالیت بازارگردانی ورقة بهادار را در کد "بازارگردانی" انجام می‌دهد.

·    طبق دستورالعمل بازارگردانی، شرایط و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر کاملاً مشخص شده است.

در شرایط زیر، "بازارگردان" تعهد به اجرای وظایف بازارگردانی ندارد:

الف) در صورتی که نماد معاملاتی "ورقه بهادار" مورد نظر بسته باشد.

ب‌)در صورتی که قیمت ورقه بهادار در پنج جلسه معاملاتی متوالی بیش از 3 برابر دامنۀ مجاز نوسان، در یک جهت تغییر کند و در عین حال عرضه و تقاضای ورقه بهادار به تعادل نرسیده باشد.

info@parsianlotusib.ir
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌باشد.