English
دوشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۶, ۰۷:۱۲
 
به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

سرمایه گذاری اختصاصی

Private Equity نوعی تأمین مالی است که علاوه بر تأمین سرمایه، به طور همزمان با ورود به شرکت، خدمات تخصصی مدیریت نیز برای شرکت ارائه می دهد. در واقع PE با ورود به  شرکت ها و ایجاد ارزش افزوده در آنها و با خروج از قبل برنامه ریزی شده از شرکت، سود سرمایه ای(Capital gain) شناسایی می کند.در کل می توان VCها را زیرمجموعه ی PE در نظر گرفت با این تفاوت که VCها در مرحله استارتاپ و با اندازه کم سرمایه گذاری می کنند و بیشتر در معرض ریسک هستند و زیاد در مراحل کنترل شرکت دخالت نمی کنند، ولی بقیه PEها در مراحل بعدی رشد از قبیل رشد و افول ورود پیدا می کنند و به طبع با توجه به ریسک شرکت ها نسبت به VCها ریسک کمتری دارند و معمولا کنترل شرکت را بر عهده می گیرند.
 پروسه ورود PE ها به شرکت های هدف شامل چهار مرحله می شود:
1. طراحی صندوق
2. شناسایی شرکت های هدف و سرمایه گذاری
3. نظارت و مدیریت
4. خروج
فعالیت های مربوط به PE را می توان با سه مورد زیر از سایر تأمین مالی ها تشخیص داد:
1. تغییر ساختار سهامداری: ورود PE به هر شرکتی حتماً در غالب تغییر سهامداری است که بسته به مرحله ورود می توان به صورت سهامدار اکثریت و غیراکثریت تقسیم بندی کرد.
2. حمایت غیرمالی شامل حمایت در سطح راهبری کسب وکار، استراتژیک، بازاریابی و غیره.
3. طراحی پروسه خروج، مشخص کردن خریدار بعدی و زمان بندی آن.

 

طراحی PE &VC:

ورود PE & VCها به شرکت ها را می توان در سه قالب زیر نشان داد:

1- مرحله استارتاپ: 

در این مرحله سعی می شود ایده ای که توانایی تبدیل شدن به یک کسب و کار موفق را دارد علاوه بر تخصیص منابع مالی از طریق ارائه خدمات در حوزه مدیریت و  شناخت بازار محصول حمایت کرد. با توجه به این تعریف، خدمات مالی در این حوزه را می توان به نوعی تأمین مالی ایجاد کردن(Creation Financing) نامید.

2- مرحله رشد:

در این مرحله شرکت های PE با ورود به شرکت هایی که در مرحله رشد هستند و اعمال راهبردهای کسب و کار به خصوص در حوزه گرفتن سهم بازار و تأمین مالی در این راستا سبب افزایش سهم بازار و شدت گرفتن رشد شرکت می شوند.

3- مرحله افول:

شرکت ها پس از طی دوره رشد و رسیدن به مرحله بلوغ در صورتی که تغییری در سازمان خود ندهند شروع به افول خواهند کرد. شرکت هایی که وارد این مرحله می شود هدف خوبی برای شرکت هایPE هستند تا با خرید این شرکت با قیمت پایین و بهینه سازی فرآیندهای شرکت و کاهش هزینه ها و در نهایت ایجاد ارزش، با خروج از شرکت، سود سرمایه ای مناسبی کسب کند.

         
PE

 

info@parsianlotusib.ir
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌باشد.